Kedves Idegen!

Az élet csodákkal teli, még ha szelektíven is látod a világ színeit. Igazából nincsenek "jobbak és rosszabbak" csak mások. És pont ez a legszebb az egész életünkben, hogy mindig újat fedezhetünk fel.
Ez az Esilence - nekem legalábbis - egy régi biztos intézmény, ahová becipelhetem az új élményeimet, és mégis otthon vagyok.

 
Contact
 
Volt - Nincs
Indulás: 2013-10-08
 
Ever Write
Ever Write : "Álmodtam vagy igaz talán"

"Álmodtam vagy igaz talán"

Dr. Watson  2013.11.22. 19:38


Azon ritka alkalmak egyike van mikor nem humoros témában írok. Nimiel tegnapi írása engem is elgondolkoztatott. A mai világban teljesen elharapódzott az „egynapos sztárság” vagy a rosszabbik fajta az „internet sztárság”. A magam részéről nem ezt tartom etalonnak, sőt semmibe nézem az ilyesmit. Hogy akkor én kit tartok annak? Ezt szeretném most bemutatni.

ZENE1

Igen, ahogy hallhatjátok az Omega együttesről lesz szó. Röviden szólva: 51 év, töretlen siker, rengeteg sláger, generációkon átívelő zene.

Ez csak pár dolog, ami eszembe jutott. Csak néhány tény:

  • 1968-ban elsőként jelent meg önálló albuma Magyarországon.
  • Elsőként jutottak ki az Egyesült Királyságba. (Ami abban az időben hatalmas szó volt.)
  • Magyar együttesek közül a legtöbb eladott lemez: az 1979-es Gammapolis 650 ezer!! példánnyal.  Nézzétek meg ma mennyi kell egy platinalemezhez pl.
  • Az Omegának volt először digitális stúdiója.

Ez is egy-két kiragadott dolog csak, még tovább is lehetne sorolni.

Az együttes rövid története előtt hallgassunk ismét egy kis zenét.

ZENE2

A kezdetek

Az együttes 1962-ben, két zenekar összeolvadásával alakult meg: a Ciklon együttes három tagja „átszivárgott” a Prófétába. Az eredeti felállás a következő volt:

  • Benkő László („Laci”) – ének, zongora, furulya
  • Kóbor János („Mecky”) – ének, ritmusgitár
  • Kovacsics András („Öcsi”) – szólógitár
  • Künsztler Tamás („Próféta”) – dob
  • Varsányi István („Gergely”) – basszusgitár

1964-ben csatlakozott Laux József dobos, majd Somló Tamás.

Beatkorszak

1967-ben csatlakozott Mihály Tamás, aki magával hozta Presser Gábort. Első saját daluk a Nem szeretlek. Ismeretségüket növelik a táncdalfesztiválok ahol kísérőzenekarként, később már önállóan is fellépnek. A legnagyobb áttörést azonban az 1968-as angliai turné jelentette. Erre a Spencer Davis Group menedzsere hívta meg őket, a Magyar Rádió angol adása egyik munkatársának ajánlására. A keleti blokkból való „egzotikum” kihangsúlyozására a menedzsment erre az időre Omega Red Star névre keresztelte az együttest. Amellett, hogy játszhattak a legjelentősebb angol klubokban, lemezszerződéshez is jutottak, így elkészíthették első albumukat – angol nyelven – Omega Red Star from Hungary címmel. 1969-ben készült el egyik leghíresebb kislemezük, a Naplemente / Régi csibészek, majd második magyar albumuk, a 10000 lépés.

Hard rock korszak

Presser és Laux, valamint Adamis Anna 1971-ben elhagyták az együttest és megalakították a Locomotiv GT-t, a felállás azóta változatlan:

  • Benkő László („Laci”) – billentyűs hangszerek
  • Kóbor János („Mecky”) – ének
  • Mihály Tamás („Misi”) – basszusgitár, ének
  • Molnár György („Elefánt”) – gitár
  • Debreczeni Ferenc („Ciki”) – dob

Itt álljunk meg egy pillanatra. 71 óta. Azaz 42 éve! Míg más együttesek lecserélik szinte az egész zenekart az évek folyamán, ők már ennyi ideje együtt zenélnek. Ez a tény elfogultság nélkül is tiszteletre méltó.

A tagcsere után stílust váltva az együttes hamar talpra állt, az új felállás Prágában sikeresen mutatkozott be. 1973-ban megjelent a csak sorszámot kapott Omega 5, B-oldalán a hattételes Szvit című kompozícióval, amit a Magyar Állami Hangversenyzenekarral közösen vettek fel. További érdekessége az albumnak, hogy Magyarországon elsőként ezen használtak szintetizátort (A madár című dalban), bár igazán meghatározó hangszerré a következő albumon vált.

ZENE3

Space rock korszak

Az évtized közepén ismét váltottak, az akkoriban népszerűvé váló space rockra: továbbra is hosszú, kidolgozott hangszerszólók jellemezték a dalokat, viszont a hangzás gyakran a lebegés érzését keltette, ehhez igazodtak a hétköznapi világtól elrugaszkodó, fantáziáló szövegek. A stílusválasztás telitalálatnak bizonyult, itt tudott leginkább kibontakozni az úgynevezett „Omega-hangzás”. A koncerteken mindezt jól kiegészítette a profi látványtechnika.  A korszak három albuma: Időrabló, Csillagok útján, Gammapolis.

Néhány ízelítő szám:

ZENE4 

ZENE5

ZENE6

Az útkeresés időszaka

Az együttes 20 éves fennállását 1982 novemberében ünnepelte öt koncerttel az újonnan átadott Budapest Sportcsarnokban. A jubileum kapcsán Jancsó Miklós dokumentumfilmet készített, mely koncertfelvételeket is tartalmaz. A koncert egyúttal lemezbemutató is volt, itt hangzottak el először az Omega XI dalai. Az album hangzása sajátos, mivel az együttes a megújult zenei palettán helyét keresve megpróbált igazodni az új hullámhoz.

Az 1986-os Fekete doboz című szám a Challenger-katasztrófáról emlékezik meg.

ZENE7

Időszakos működés

Az együttes 87-től háttérbe vonult, mígnem 94-ben egy legendás koncerttel tértek vissza. Ezt követte a nem kevésbé híres 99-es koncert.

ZENE8

ZENE9

Újra aktívan

Az utolsó jelenlegi korszak. Az utolsó években több turnéra indult az együttes, új album jelent meg. A megújulás képességét mutatják az olyan produkciók, mint az Omega rapszódia, Szimfónia, és a jelenlegi legfrissebb az Oratórium.

ZENE10

Összefoglalva elmondható, hogy az Omega egy nem mindennapi együttes, és olyat vitt véghez amelyet csak nagyon kevesen tudnak. Nem azt mondom, hogy mostantól mindenki őket hallgassa sem azt, hogy mást ne. Csak arra kérlek titeket, hogy gondolkozzatok kicsit, és értékeljétek reálisan a dolgokat akár egy együttest, akár egy sztárt, akármit. Attól, hogy valaki feltűnik egy X-Faktorban még nem lesz sztár, de mondok jobbat nem lesz művész. Sztár manapság mindenki lehet.

Remélem sikerült legalább néhányatokat elgondolkoztatnom, és talán néhányatokat megismertetni egy jó együttessel. Vagy legalább hallgattatok egy kis jó zenét ;)

Köszönöm, ha végigolvastad, és ne féljen senki megosztani a véleményét, kedvenc együttesét, zenéjét stb.

Búcsúzóul még néhány klasszikus sláger:

ZENE11

ZENE12

ZENE13

Forrás:  Wikipédia

 
Gondolatok

Van egy szó, van egy hang, nem hallom rég.
Akárhogy keresem, megfakult kép.
Csak egy perc, csak egy szín, fáradt álom,
Van egy szó, van egy hang, nem találom.

Omega

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
 
Barátaink
 

 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!